رفع عیوب پس از راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه

ممکن است که پس از اجرا و نصب سیستم های نظارت تصویر و دوربین مداربسته، با مشکلاتی مواجهه شویم که می توان با ترفندهای بسیار ساده ای آن ها را شناسایی و برطرف ساخت. به صورت کلی دوربین های تحت شبکه دارای پیچیدگی های بسیاری نسبت به دوربین های بستر آنالوگ هستند. در نظر داشته باشید که علی رغم انجام درست همه چیز در هنگام نصب و راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه، بازهم ممکن است اشکالاتی در استفاده یا راه اندازی دوربین های تحت شبکه شما را آزار دهد. تکنولوژی تصاویر ویدئویی تحت شبکه کمی کار را ساده کرده است اما هنوز با راه اندازی سریع و بدون دردسر Plug and Play فاصله بسیاری دارد و این اقدام، امنیت سیستم مداربسته را کاهش خواهد. در ادامه راهکارهای مناسبی در خصوص رفع عیوب پس از راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه را شرح خواهیم داد.

عیوب احتمالی پس از راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه

هر تکنسینی ممکن است برای حل مشکلات احتمالی در راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه روش های خودش را در ذهن داشته باشد یا با مراحل طبق دستور العمل های شرکت خدمات دهنده انجام دهند که برخی از روش های رفع عیوب پس از راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه عبارتند از : 1. ریبوت یا راه اندازی مجدد نرم افزاری دوربین مداربسته 2. استفاده از دستور Ping و پیداکردن دوربین مدار بسته در شبکه 3. بررسی جدول ARP (پروتکل تحلیل آدرس) براساس آدرسهای IP یا MAC 4. بررسی تداخل آدرس های IP 5. بررسی اتصالات و برق دوربین مداربسته 6. بررسی کابل کشی 7. بررسی پسورد دوربین مداربسته 8. بروزرسانی نرم افزار فریم ور 9. درخواست کمک از شرکت سازنده دوربین مداربسته (یا از طریق جستجوی اینترنتی) 10. ریست دوربین مدار بسته و برگرداندن تنظیمات دوربین مدار بسته به حالت پیش فرض(کارخانه)

روش های رفع عیوب راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه

1. ریبوت دوربین مداربسته : بعضی افراد این گزینه را کلید طلایی رفع بسیاری از مشکلات IT می دانند که در صورت هر گونه اختلال نرم افزاری، دستگاه مورد نظر ریبوت شود. این مرحله کمترین هزینه و سختی را خواهد داشت و باید تنها کابل برق دوربین مداربسته را جدا کرده و 10 تا 15 ثانیه صبر نمایید و سپس دوباره اتصال را برقرار نمایید.

2. استفاده از دستور Ping و شناسایی دوربین مداربسته : با تایپ کردن “cmd” در پنجره جستجوی Start ویندوز می توانید، از فرمان “ping” برای بررسی اتصال دوربین مداربسته استفاده نمایید. برای مثال اگر آدرس IP دوربین شما 192.168.2.150 باشد، با تایپ و اجرای فرمان در پنجره cmd بصورت “ping 192.168.2.150 -t” می توانید به صورت مکرر بررسی نماید که آیا اتصال شبکه با دوربین مداربسته برقرار است یا خیر؟ اگر با پاسخ “Destination Host Unreachable” به معنای در دسترس نبودن دستگاه هدف یا پاسخ “Request Timed Out” روبرو شدید نشان می دهد که دوربین مداربسته به شبکه متصل نیست. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد که مهمترین و اصلی ترین آنها قرار داشتن دوربین مداربسته و کامپیوتر بر روی شبکه ها یا زیرشبکه های متفاوت است یا دورببین عملکرد مناسبی ندارد.

3. اگر شما پاسخ درستی مبنی بر اتصال دوربین مداربسته بر روی شبکه داشتید، از یک مرورگر وب یا ابزار خود شرکت سازنده برای برقراری ارتباط با دوربین مدار بسته استفاده نمایید. اختلالات شبکه ممکن است پس از راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه رخ دهد که به بررسی ساختارها و روش مذکور می توانید آن را برطرف نمایید

4. بررسی جدول ARP (پروتکل تحلیل آدرس) براساس آدرسهای IP یا MAC : داشتن آدرس MAC برای بدست آوردن و ثبت آدرس IP دوربین مداربسته حیاتی خواهد بود. این عدد معمولا بر روی یکی از بخش های مهم دوربین مداربسته و یا بر روی بدنه اش ثبت شده است. خیلی خوب خواهد بود که لیستی از این آدرسهای MAC به همراه آدرسهای IP برای مقاصد اشکال یابی و رفع مشکلات آینده تهیه نمایید. همانند گزینه قبلی وارد صفحه cmd شوید و از دستور ARP برای دیدن آدرسهای IP و MAC دستگاه های متصل به شبکه استفاده نمایید. به راحتی با تایپ و اجرای دستور “arp -a” در صفحه Command Prompt یا همان صفحه داخل ویندوز قابل اجراست. شما می توانید آدرس IP دوربین مداربسته را براحتی بوسیله دانستن آدرس MAC یا بالعکس بدست آورید. ممکن است پس از راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه، در خصوص شناسایی آدرس آی پی های دستگاه دچار مشکل شوید که با بررسی آدرس مک می توانید تا حدی این مسشکل را حل نمایید.
5. بررسی تداخل آدرسهای IP : توجه داشته باشید که بر روی دو دستگاه از یک آدرس IP یکسان استفاده نکنید، چرا که با این کار به راحتی دسترسی هر دو دستگاه به شبکه را قطع کرده اید. معمولا اشتباهی مثل یکسان تایپ شدن سهوی آدرس دوربینهای مداربسته یا gateway و یا Subnet بسیار رایج است که می تواند باعث بهم ریختگی کلی شبکه شود. دستور ARP که در راه حل سوم عنوان شد می تواند در اینجا هم بسیار کمک کننده باشد و مشکلات تداخل آی پی پس از راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه، را رفع کند.
6. بررسی اتصالات و برق دوربین مدار بسته : در صورت امکان برای اطمینان از روشن بودن دوربینهای مداربسته به آن ها نگاهی بیندازید و وضعیت تغذیه آن ها را بر مبنای آداپتور و سوئیچ POE بررسی نمایید. توجه کنید که آیا دوربین مداربسته میزان وات مورد نیاز را از طریق منبع PoE تهیه می نماید یا خیر؟ معمولا بعضی از دوربینهای مدار بسته که نیازمند تغذیه ای هستند به توانی بیشتر از 15 وات را پشتیبانی کند.
7. بررسی کابل کشی : اگر چراغ ال ای دی اتصالات دوربین مداربسته(Link) در سوئیچ چشمک نمی زند باید به بررسی کابل ها بپردازید زیرا که یکی از اشکالات رایج پس از راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه، کابل است. بررسی کنید که کابل های داده گره خوردگی، ساییدگی، کشیدگی یا اتصالات انتهایی خرابی نداشته باشند. اتصالات کابل ها و پچ پنل به وسیله دست و به سرعت درست شده اند و می توانند مشکل داشته باشند و یا در جای خود محکم نشده باشند که می تواند اتصالات را با مشکل روبرو کنند.
8. بررسی پسورد دوربین مدار بسته : در صورتی که بتوانید دوربین مدار بسته را با دستور Ping ببینید ولی در وب، منو دستگاه ذخیره ساز و سایر نرم افزارها با خطای رمز مواجه شدید، احتمالا پس از راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه توسط کسی تغییر کرده باشد و باید پسورد جدید را بیابید. شرکتهای تولیدکننده دوربین مداربسته جدیدا بر روی تغییر پسورد توسط کاربران در ابتدای استفاده تاکید بسیاری دارند. با این کار امنیت افزایش می یابد اما مشکلات اشکال یابی بعدی ممکن است شما را با ندانستن پسورد جدید اذیت کنن که در این شرایط می توانید با ارتباط با شرکت خدمات دهنده، عملیات بازیابی رمز را انجام دهید.
9. بروزرسانی نرم افزار فریم ور(Firmware) : اگر می بینید که دوربین مداربسته روشن است و بصورت آنلاین و زنده می توانید از طریق صفحه وب آنرا مشاهده نمایید ولی با اختلالاتی همراه است، به روز بودن نرم افزار فرم ور دوربین مداربسته را بررسی نمایید و به روز بودن آن را با شرکت خدمات دهنده چک نمایید. این کار در موارد زیادی مشکلات را حل می نماید ولی مواردی هم هست که باعث ایجاد مشکل می شود و باید مراقب باشید.
9. ریست دوربین مداربسته و برگرداندن تنظیمات دوربین مداربسته به حالت پیش فرض(کارخانه): بعضی از کاربران این حرکت را سخت ترین مرحله می دانند. بر عکس نکته اول که دوربین مداربسته را مجددا راه اندازی می کردید(ری استارت)، برگرداندن دوربین مداربسته به حالت پیش فرض کارخانه (Factory Defaulting) تمام تنظیمات و تغییراتی را که انجام داده اید به حالت پیش فرض اولیه دوربین مدار بسته براساس تنظیمات کارخانه برخواهد گرداند. اکثر دوربینهای مداربسته تحت شبکه بر روی بدنه یا بورد دارای یک حفره ریز هستند که در زیر آن دکمه برگشت دستگاه به حالت Factory Defaulting قرار گرفته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *