قابلیت فشرده سازی H.265

همانطور که می دانیم، ذخیره سازی تصاویر دوربین مداربسته، بیش از تصاویر لایو (زنده) آن حائز اهمیت است و در این میان اهمیت مدت زمان ذخیره سازی این تصاویر نیز مورد توجه است و متناسب با نوع پروژه و محیط نصب، کاربردی تر خواهد شد. اگر تا به حال به منو دوربین های مداربسته تحت شبکه توجه کرده باشیم، با پهنای باند دوربین مواجهه شده ایم و متوجه شده ایم که این پهنای باند با تغییر فاکتورهای خاصی تغییر خواهد کرد و فاکتوری چون قابلیت فشرده سازی H.265 دوربین مداربسته موجب کاهش آن می شود. همچنین، یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار رزولوشن تصویر است؛ همانطور که مشهود است هر چه این رزولوشن بالاتر رود، پهنای باند افزایش خواهد یافت و دیگر فاکتور تاثیر گذار فریم ریت، هر چه دوربین قابلیت بیشتری درپشتیبانی از فریم ریت بالاتر در رزولوشن های بالا را داشته باشد، بیشتر مورد تقاضای کاربران قرار خواهد گرفت. در دنیای امروز، بیشتر کاربران تمایل دارند تا تصاویر محیط پیرامون خود را با رزولوشن و فریم ریت بالا دریافت و ذخیره کنند که این امر موجب افزایش پهنای باند یا بیت ریت دوربین مداربسته می شود و در نهایت فضای بیشتر به منظور ذخیره ی تصاویر نیاز داریم که هم هزینه های تهیه سیستم مداربسته و تجهیزات آن را افزایش می دهد هم دستگاه های ذخیره ساز، تا فضای محدودی از هارد را می توانند پشتیبانی کنند. در این شرایط شرکت های تولید کننده محصولات نظارت تصویری با تغییر و به روز رسانی دوربین های مداربسته تحت شبکه و دستگاه های ذخیره ساز NVR و DVR خود، قابلیت فشرده سازیH.265 دوربین مداربسته را ارائه کرده اند تا مقدار بسیار زیادی این پهنای باند، ترافیک بستر شبکه و فضای ذخیره سازی را کاهش دهد که در ادامه آن را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

قابلیت فشرده سازی H.265 دوربین مداربسته چیست ؟

HEVC مخفف High Efficiency Video Coding که به معنی کدگذاری ویدئویی هوشمند و به قابلیت فشرده سازی H.265 دوربین مداربسته معروف است، این کدک یکی از استانداردهای فشرده سازی تصاویر می باشد که اخیرا جایگزین نسل قبلی خود یعنی H.264 شده است. این استاندارد نسبت به نسل قبلی خود دارای نرخ فشرده سازی تا دو برابر بیشتر در همان سطح کیفیت می باشد یا می تواند کیفیت تصویر را با همان نرخ بیت افزایش دهد،

مزایای استفاده از قابلیت فشرده سازیH.265 دوربین مدار بسته

این نوع قابلیت فشرده سازی H.265 دوربین مداربسته ، می توانند تصاویر با رزولوشن بالا را تا حد زیادی فشرده کند و نگرانی های کاربران را در خصوص اشغال پهنای باند بستر شبکه و فضای ذخیره سازی را کاهش دهد. حجم داده ها واستانداردهای ذخیره سازی یکی از دغدغه های مهم شرکت های نظارت تصویری در طراحی و ساخت دستگاه های ذخیره سازی تصاویر دوربین مداربسته می باشد چرا این حجم بالا، می تواند سرعت انتقال تصویر را کاهش دهد و یا نیازمند سرعت آپلود بالای اینترنت در محل پروژه باشد. با استفاده از این استاندارد فشرده سازی می توان تصاویر را با نصف حجم فعلی استانداردH.264 ذخیره کرد و مدت زمان نگهداری و ذخیره تصاویر بر روی هارد را افزایش دهد. قابلیت فشرده سازی H.265 دوربین مداربسته، به زودی جایگزین فرمت قبلی فشرده سازی خواهد شد و اکثر دوربین های مداربسته، دستگاه های ذخیره سازی تصاویر مداربسته مانند دستگاه های DVR و NVR به این استاندارد جدید مجهز خواهند شد. در حال حاضر کیفیت تصویر ارائه شده توسط دستگاه های ذخیره سازی تصاویر مداربسته با استاندارد H.265 نسبت به نسل قبلی خود یکسان می باشد اما حجم تصاویر آنها تا 50 درصد نسبت به نسل قبلی افزایش پیدا کرده است ( در برخی از برندها، بنا به نوع دوربین و محیط نصب نیز این مقدار فشرده سازی تا 90 درصد نیز می رسد) و این کاهش حجم کمک زیادی را به فناوری تحت شبکه که حجم تصاویر به دلیل کیفیت بالا زیاد می باشد، کرده است و انتقال تصویر، ذخیره سازی و بازبینی تصاویر آن ها را آسان تر کرده است .در حال حاضر برخی از تجهیزات نظارتی به این فناوری مجهز شده اند اما پیش بینی می شود به زودی دوربین مداربسته و تجهیزات ذخیره سازی شرکت های مختلف به این فناوری جدید مجهز شوند و زمان ذخیره سازی تصاویر مداربسته را افزایش دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *