IRIS دوربین مداربسته چیست؟

با رواج دوربین هایی با کیفیت تصویر بهتر و بالاتر و افزایش قدرت بزرگنمایی دوربین ها از سمتی دیگر، مشکلات و ایرادهای تصویر در مواقع مختلف بیشتر به چشم کارفرمایان و بهره برداران پروژه ها می آید. حساسیت نسبت به تامین تصویری با کیفیت در تمامی شرایط و تمام طول شبانه روز افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. از جمله مشکلات موجود در سیستم های نظارت تصویری میتوان به لرزش حاصل از وزش باد و طوفان در مناظقی خاص و یا عبور وسایل نقلیه سنگین از مجاورت دوربین های مداربسته (به ویژه دوربین های نصب شده در ارتفاعات بالاتر) اشاره کرد که سبب کدری تصویر و درنتیجه غیر قابل استفاده بودن آن میگردد.

آیریس (Iris)دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:
◽ آیریس ثابت ( Fixed Iris)
◽ آیریس دستی ( Manual Iris)
◽ آیریس اتوماتیک ( Auto Iris)
◽ P Iris
در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

آیریس ثابت

شدت نور وارد شده توسط آیریس ثابت به دوربین و روی چیپ ست تصویر برداری دوربین، همواره ثابت است به عبارت دیگر آیریس (Iris) هیچ کنترلی روی میزان نور ورودی در طول شبانه روز و شدت نور وارد شده به دوربین ندارد. از این رو معمولا از دوربین هایی که دارای لنز هایی با آیریس ثابت هستند در موقعیت هایی استفاده می شود که شدت نور در طول روز و شب ثابت است. این نوع لنز با آیریس ثابت برای محیط های داخلی ادارات، مراکز تجاری، مسکونی و سایر اماکن که دارای شدت نور ثابتی هستند، مناسب می باشند.

آیریس دستی

تنظیم دریچه آیریس (Iris) در این نوع از دوربین ها به صورت دستی انجام می شود. کاربر می تواند به صورت دستی و در هنگام نصب دوربین مداربسته، دریچه آیریس لنز را با توجه به نور محیط تنظیم کند و به این ترتیب کیفیت تصویر مناسب از دوربین حاصل شود. اما مشکل آنجاست که اگر در طول شبانه روز شدت نور کم یا زیاد شود کیفیت تصویر دوربین افت می کند لذا کاربر باید به صورت مکرر اقدام به تنظیم آیریس کند که تنظیم این نوع آیریس به صورت دستی انجام می شود و این موضوع بسیار خسته کننده است و علاوه بر آن می تواند باعث شود که عمر مفید دوربین کم شود یا حتی در برخی از موارد دید دوربین را دچار اختلال می کند و فوکوس آن را بر هم می زند. این حالت بیشتر مناسب فضاهایی با نور پایدار می باشد.

آیریس اتوماتیک

این نوع آیریس، همان گونه که از نامش پیداست وظیفه ی کنترل اتوماتیک ورود نور به لنز را دارد و دریچه آیریس (Iris) با تغییر شدت نور محیط باز و بسته می شود و کمک می کند تا تصویر دوربین در شرایط نوری مختلف در طول شبانه روز با کیفیت مناسب ارائه شود و مشتریان همیشه از تصاویر راضی خواهند بود. این آیریس ها کمی از آیریس های دستی و ثابت، گران تر هستند. نقطه ضعف این آیریس ها این است که در مواقعی که دریچه آیریس بیش از حد باز یا بسته باشد امکان دارد که زاویه دید و فوکوس دوربین تغییر جزئی داشته باشد.

آیریس های اتوماتیک خود به دو نوع تقسیم می شود:

(DC Iris ) که دریچه آیریس توسط مدار داخلی دوربین کنترل می شود
(Video Iris) که دریچه آیریس توسط مدار کنترل کننده داخل لنز کنترل می شود

P-Iris

این مدل از آیریس (Iris)، مدل پیشرفته ای از آیریس های خودکار می باشد. کنترل دریچه آیریس در این نوع، توسط موتورهای مکانیکی دقیق با توجه به شدت نور محیط تنظیم می شود. معایب مذکور در آیریس اتوماتیک در پی آیریس وجود ندارد. این نوع آیریس قیمت بالاتری نسبت به مدل های گفته شده در بالا دارد و لذا بهتر است فقط در موقعیت های حساس از دوربین های مجهز به این نوع آیریس استفاده شود.
آشنایی با آیریس و انواع آن به ما کمک می کند تا با توجه به موقعیت قرار گیری دوربین در پروژه و محل نصب، ما را در انتخاب دوربین مداربسته با قابلیت آیریس مناسب یاری می سازد.

✔️ اگر شما به دنبال نصب دوربین مداربسته در یک مکان اداری یا دولتی هستید که در طول روز تنها در ساعت های کاری به آن نیاز دارید می توانید از دوربین های مداربسته با آیریس ثابت یا دستی استفاده کنید. این انتخاب سبب می شود تا علاوه بر قیمت مناسب، بالاترین کیفیت تصویر را از دوربین دریافت شود و مورد رضایت کاربران واقع شود.
✔️ اگر شما نیاز به دوربین مداربسته در یک موقعیت بیرونی مانند پارکینگ، محوطه ی پیرامونی، حیاط و … را دارید، بهترین انتخاب استفاده از دوربین های مداربسته مجهز به آیریس اتوماتیک می باشد تا با توجه به شدت نور متغیر محیط در طول شبانه روز بهترین تصویر را داشته باشید.
✔️ اگر نیاز به نصب دوربین در فضای تجاری مهم مانند مراکز فروش مهم، صندوق های مغازه یا فروشگاه، طلا فروشی ها، بانک ها و پروژه هایی از این جنس دارید بهتر است از دوربین های مجهز به پی آیریس P-Iris استفاده کنید تا در طول روز بهترین کیفیت بدون هیچگونه افتی را در اختیار داشته باشید و جزئیات تصاویر به راحتی قابل مشاهده باشد.

 

مقالات زیر می توانند برای شما مفید باشند:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *